Rodzaje ubezpieczeń – przegląd
Poniższy artykuł ma na celu przedstawienie podstawowych podziałów ubezpieczeń. Dobrze byłoby na początku tego artkułu zdefiniować, czym tak naprawdę jest ubezpieczenie. Generalnie ubezpieczenie jest to umowne zobowiązanie towarzystwa ubezpieczeniowego do wypłaty odszkodowania lub świadczenia określonej usługi na wypadek powstania określonych zdarzeń w życiu, zdrowiu lub mieniu ubezpieczonego.
Rodzaje ubezpieczeń według kodeksu cywilnego: ubezpieczenia osobowe i majątkowe
W kodeksie cywilnym wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje ubezpieczeń: osobowe i majątkowe. Ubezpieczenia osobowe zapewniaja pokrycie potrzeb finansowych będących wynikiem konkretnych zdarzeń w życiu człowieka. Takimi zdarzeniami mogą być przykładowo śmierć, choroba, czy też kalectwo. Takim zdarzeniem może być również dożycie określonego wieku.
Ubezpieczenia majątkowe dotyczą mienia bądź też odpowiedzialności cywilnej. Dzielą się one ze względu na przedmiot ubezpieczenia i rodzaj ryzyka. Przykładem takiego ubezpieczenia może być przykładowo ubezpieczenie samochodu od kradzieży.
Kolejny podział: ubezpieczenie dobrowolne i obowiązkowe
Ubezpieczenia dzieli się również na dobrowolne i obowiązkowe. Wprowadzenie ubezpieczeń obowiązkowych ma na celu zabezpieczenie interesów poszkodowanych działaniami osób, które są zobowiązane do posiadania takiej polisy ubezpieczeniowej. Poszkodowany zyskuje wtedy dodatkowego dłużnika, od którego może żądać odszkodowania, niezależnie od sytuacji majątkowej sprawcy szkody. Dlatego większość tego rodzaju świadczeń to ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Skierowane są one najczęściej do posiadaczy samochodów czy innych pojazdów mechanicznych, ale też długiej listy zawodów związanych z pojęciem, różnie definiowanego, ryzyka.
Ubezpieczenia dobrowolne
Ubezpieczenia dobrowolne może zawrzeć zarówno osoba prawna, jak i fizyczna, dokonując wyboru co do zakresu i rodzaju zabezpieczenia. Dobrowolne ubezpieczenie może dotyczyć ryzyka np. utraty zdrowia lub następstw wypadków, pobytu w szpitalu, etc.. Właśnie dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne jest jednym z najczęściej występujących ubezpieczeń tego typu.
Jeśli chodzi o przedmiot ubezpieczenia, można je podzielić na: zdrowotne, komunikacyjne, mienia, na życie, turystyczne, inwestycyjne, dla firm, NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków), ochrony prawnej i wspomniane już społeczne.
- Dobrowolne ubezpieczenie na życie
- Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne
- Ubezpieczenie od nowotworu
- Ubezpieczenie wypadkowe
- Ubezpieczenie turystyczne
- Dobrowolne ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej)
- Ubezpieczenie mieszkania
- Ubezpieczenie domu od kradzieży i włamania
- Ubezpieczenie AC (Autocasco) – to dobrowolne ubezpieczenie chroniące zwykle samochód lub inny pojazd na wypadek, gdy zostanie od uszkodzony z winy jego kierowcy.
- Ubezpieczenie maszyn w firmie
- Ubezpieczenia transportowe
- Ubezpieczenia rolne
Ubezpieczenia obowiązkowe
Ubezpieczenia obowiązkowe to te, które zgodnie z prawem musimy wykupić. W przypadku przeciętnego człowieka jest to zwykle ubezpieczenie OC samochodu. Jednakże z obowiązujących przepisów prawa wynika, że do tej grupy zaliczamy jeszcze:
- ubezpieczenie OC rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego
- ubezpieczenie budynków, które wchodzą w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych.
Cechą wspólną powyższych świadczeń jest to, że są one zawierane na 12 miesięcy. Natomiast, brak ubezpieczenia może skutkować karami finansowymi, a także w przypadku wystąpienia szkód, może zaowocować bardzo wysokimi odszkodowaniami, które z własnej kieszeni będzie musiał pokrywać sprawca.
Zobligowani do posiadania polis mogą być również przedstawiciele niektórych zawodów – lista została przygotowana przez PIU, na podstawie analizy różnych przepisów prawnych. Na dzień dzisiejszy w spisie zamieszczono około 160 zawodów (m.in. adwokaci, księgowi, lekarze).
Interesuje Ciebie ubezpieczenie? Skontaktuj się ze mną już dziś